Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu

Obecne zmiany klimatyczne wymuszają zainteresowanie tematem ekologii i funkcjonowania ekosystemu, którego jesteśmy częścią. Stąd naturalna droga do zainteresowania się rolą pszczół na naszej planecie. Zgodnie z powiedzeniem „Czym skorupka za młodu….”, trzeba edukować najmłodszych. Projekt „Zostań pszczelim bohaterem” jest organizowany przez Stowarzyszenie Et Cetera ze Zwierzyńca. Głównym celem projektu jest edukacja ekologiczna dzieci dotycząca roli pszczół w środowisku naturalnym.

W ramach projektu zorganizowano spacery ekologiczne dla klas I-III Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu poprowadzone przez pana Henryka Skowrona, głównego specjalistę ds. pszczelarstwa w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, prowadzącego Muzeum Pszczelarstwa w Sitnie. Każde dziecko otrzymało także torebkę nasion łąki kwietnej.

Po zdobyciu wiedzy o pszczołach i ich roli w ekosystemie, dzieci przysłały projekty tabliczek informacyjnych, które zostaną umieszczone przy nasadzeniach roślin miododajnych w Zwierzyńcu. Za udział w konkursie dzieci otrzymały domki dla owadów, które mogą umieścić w ogródku lub na balkonie.

Finałem projektu będzie zakup ok. 260 sadzonek roślin miododajnych oraz nasadzenie ich w Zwierzyńcu oraz stworzenie łąki kwietnej. Przy nasadzeniach umieszczone zostaną tabliczki informacyjne zaprojektowane przez dzieci. Do udziału w nasadzeniach Stowarzyszenie zaprosi mieszkańców Zwierzyńca, aby wspólnie działać dla pszczół i naszego miasteczka.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Urząd Gminy Wiejskiej Biłgoraj.

Skip to content