Letnia Akademia Filmowa

Pomysłodawcą i rektorem Letniej Akademii Filmowej jest Piotr Kotowski, szef Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Bariera” z Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie. Już od końca lat 90 poszukiwał on miejsca na organizację imprezy filmowej wzorowanej na Letniej Szkole Filmowej z miasta Uherske Hradiste w Czechach. Wiosną 2000 roku Kotowski spotkał przypadkowo na targach turystycznych w Lublinie dawnego kolegę z DKF Marka Marcolę, wówczas wiceburmistrza Zwierzyńca, który namówił go do wybrania właśnie tego roztoczańskiego miasteczka na miejsce planowanej imprezy.

I tak się zaczęło. Już na pierwszą Akademię z Moskwy przyleciała do Zwierzyńca Lidia Szukszyna na przegląd filmów swojego męża Wasilija. Później uczestnikami LAF byli m.in.: Marek Piwowski, Marek Koterski, Janusz Morgenstern, Alicja Jachiewicz, Jan Machulski, Wiesław Myśliwski, Jacek Żakowski, Marian Dziędziel i inni.

Podczas każdej edycji wyświetlanych jest kilkaset filmów, pogrupowanych w cykle tematyczne, filmów często w Polsce nie prezentowanych. Takim rarytasem był np. przegląd wszystkich filmów zrealizowanych według prozy Marka Hłaski, w tym tych nakręconych w Niemczech Zachodnich i Izraelu.  LAF towarzyszą liczne imprezy dodatkowe, jak koncerty grup folkowych, wystawy, warsztaty, dyskusje, przedstawienia teatralne, jak i spotkania poetów z kręgu lubelskiego kwartalnika „Akcent” z m.in. ks. Wacławem Oszajcą. Początkowo filmy wyświetlane były w 3 miejscach projekcyjnych, obecnie liczba ta wzrosła do 5. Najatrakcyjniejsze i najpopularniejsze są seanse na dziedzińcu zabytkowego 200-letniego browaru.

Letnia Akademia Filmowa każdego roku gromadzi coraz więcej widzów z całej Polski, głównie młodych kinomanów, których przyciąga tu kino największego formatu i bezpośredni kontakt z jego twórcami.

Oficjalna strona Letniej Akademii Filmowej: www.laf.net.pl

Dodaj komentarz