W najbliższą niedzielę, 9 lipca rozpoczyna się letni Art Camp w Zwierzyńcu, już po raz piąty zorganizowany przez Fundację Banina. W dniach 9-22 lipca z młodzieżą z Roztocza oraz innych regionów Polski fundacja będzie pracować warsztatowo oraz pokaże mieszkańcom i turystom pięć spektakli o różnych porach dnia oraz dla różnorodnej wiekowo widowni. Dodatkowo letni Art Camp w Zwierzyńcu zakończy się premierą spektaklu “Czasoprzekroje”, który będzie swego rodzaju podsumowaniem dwutygodniowej pracy uczestników.
Działaniem Fundacji jest edukacja poprzez teatr, więc chcąc wykorzystać zainteresowanie młodzieży konwencją musicalu oraz spektaklu muzycznego, opowie o historii dziejącej się 430 lat temu, jednocześnie dodając wiedzę o początkach Zwierzyńca. Dodatkowo pokrywa się to czasowo z obchodami rocznicowymi Zwierzyńca oraz zapewnia młodzieży twórczo spędzony czas wakacyjny. Zaproszeni przez Fundację Banina artyści, pedagodzy, prowadzący warsztaty, a także młodzież z całej Polski (pochodząca w dużej mierze z powiatu zamojskiego), Ukrainy oraz Białorusi – wszyscy spotkają się w Zwierzyńcu, by wspólne doskonalić swoje umiejętności oraz stworzyć spektakl. Codziennie poza warsztatami (tańców dworskich, aktorskimi, muzycznymi), będzie trwać intensywna praca nad historią kostiumową z epoki pierwszego Ordynata. Na scenie zobaczymy Jana Kochanowskiego, Dorotę Podlodowską, Bernardo Morando. Historia z pierwszych lat osady myśliwskiej Zwierzyniec na jeden wieczór stanie się żywa i wciągnie widownię w swój świat od pierwszych scen, a Fundacja Banina zaprosi widzów tradycyjnie na Rózin, gdzie mieszkał wraz z żoną ostatni Ordynat, Jan Zamoyski wraz z Różą. W spektaklu finałowym twórcy szykują jak zawsze sporo niespodzianek, już sam podtytuł „kostiumowy kryminał” zapowiada moc atrakcji oraz niezapomnianą przygodę poznania jak powstawał Zwierzyniec.
14 lipca, 19.30: OBCA – monodram Solomiji Mardarovych, Fundacja Banina, sala wystawowa Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu
Około 100 pokazów w Polsce, Ukrainie, Słowacji i Czechach
„Spektakl społeczny.” (Ukraiński portal svidok.info)
„Spektakl misyjny. Piękna robota.” (Tomasz Miłkowski, Przegląd)
15 lipca, 12.00: MABA – spektakl dla dzieci małych, dużych i dorosłych Grupy Kolulu działającej przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Zwierzyńcu, sala wystawowa Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu
Nagroda na Przeglądzie Zamojskich Premier Teatralnych
Wyróżnienie na 22. Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych
16 lipca, 19.00: MAŁA KSIĘŻNICZKA – Zamojskie Studio Teatralne, sala wystawowa Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu (ostatni pokaz spektaklu)
• Nagroda zespołowa „za udaną próbę dotknięcia problematyki wchodzenia w dorosłość i kreacje scenicznych postaci” podczas Lubelskie Spotkania Teatralne Zwierciadła 2023
• Nagroda dla Alicji Stankiewicz „za główną rolę w spektaklu” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych Zwierciadła 2023
• Nagroda dla Denisa Jakubowskiego „za rolę Tulipana” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych Zwierciadła 2023
• Nagroda Młodzieżowego Jury dla Denisa Jakubowskiego „za najbardziej wyróżniająca się rolę w spektaklu” podczas Lubelskich Spotkań Teatralnych Zwierciadła 2023
• Nagroda dla najlepszego spektaklu Zamojskich Premier Teatralnych 2022.
• Nagroda dla Alicji Stankiewicz podczas Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych woj. lubelskiego (Świdnik 2022).
20 lipca, 19.30: WASOWSKI – Fundacja Banina, spektakl muzyczny Borysa Chmielewskiego z utworami Kabaretu Starszych Panów, zagrany w plenerze, przy willi, ul. Rózin 8, Zwierzyniec (premiera)
22 lipca, 17.00: CZASOPRZEKROJE – Fundacja Banina, kryminał kostiumowy na 430-lecie Zwierzyńca, ul Rózin 8, Zwierzyniec (premiera)
Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, dotacji Patriotyzm Jutra, Gminy Zwierzyniec i realizowany przy współpracy z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Zwierzyńcu.