Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu

Towarzystwo Miłośników Zwierzyńca pozyskało grant w programie Działaj Lokalnie realizowany przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej na przeniesienie Izby Muzealnej w Zwierzyńcu, która od lat mieściła się na piętrze budynku kina Skarb. Niedostępność ze względu na strome schody oraz brak możliwości zatrudnienia osoby pełniącej rolę kustosza muzeum, spowodowały, że ani mieszkańcy, ani turyści nie mają dostępu do zgromadzonych tam zbiorów. W każde wakacje wielu turystów było rozczarowane niemożnością obejrzenia eksponatów, ale i mieszkańcy Zwierzyńca zainteresowani są obejrzeniem Izby.

Co możemy znaleźć w Izbie Muzealnej?

Dawne sprzęty domowe mozolnie wyszukiwane w wiejskich gospodarstwach, stare banknoty i monety, oryginalny i wciąż sprawny rower z 1933 roku, urządzenia rolnicze, militaria, instrumenty Orkiestry Dętej założonej w 1910 roku, a nawet lokalne sztandary z okresu PRL i wiele, wiele innych eksponatów. Kończy się właśnie inwentaryzacja i pakowanie – są one bowiem przygotowywanye do wielkiej zmiany.

Izba Muzealna w Zwierzyńcu zmienia swoją siedzibę. Wreszcie mieszkańcy Zwierzyńca i turyści będą mogli swobodnie podziwiać te ciekawe artefakty z historii Zwierzyńca, bowiem Izba Muzealna będzie już niedługo otwarta w przepastnych pomieszczeniach Browaru Zwierzyniec. Zakupione dzięki Działaj Lokalnie witryny pozwolą odpowiednio wyeksponować zbiory, pozostaje tylko przenieść zinwentaryzowane zbiory w nowe miejsce. W inwentaryzacji, opisie i przenoszeniu eksponatów pomagają wolontariusze i członkowie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Skip to content